Lakowanie – sposób na próchnicę

Próchnica to bardzo poważny problem. Według badań problem ten dotyczy ponad 95% społeczeństwa. Czym jest ta próchnica i czym grozi jej nieleczenie? Trzeba pamiętać, że próchnica jest chorobą zakaźną, która atakuje nasze zęby. Na powierzchni gromadzą się drobnoustroje, jakie w wyniku trawienia cukrów, które spożywamy wytwarzają kwasy negatywnie wpływające na nasze zęby. Z czasem ciemna plama na powierzchni zęba może przekształcić się w ubytek, czyli przeniknięcie próchnicy przez twardą powłokę ochronną zęba. Kiedy dotrze do miękkiej warstwy powiększa się bardzo szybko i może powodować ból. Nieleczona próchnica infekuje pozostałe zęby, bowiem jest zakaźna. Tylko wizyta u lekarza i zaplombowanie ubytku może przerwać rozwój choroby.

Jak ustrzec się przed próchnicą?

Wydaje się, że obecny sposób żywienia i funkcjonowania sprzyja rozwojowi tej choroby. Tylko systematyczne mycie zębów (najlepiej po każdym posiłku), nitkowanie i regularne wizyty u dentysty z Warszawy mogą nas ustrzec przed problemami. W celu zwiększenia szansy wygranej z próchnicą warto skorzystać z zabiegu lakowania zębów. Zabieg ten wykona każdy stomatolog. Warszawa ma w ofercie szeroki wachlarz usług dentystycznych, w tym specjalistyczne kliniki dla dzieci. Lakowanie zębów można połączyć z pierwszą wizytą u dentysty, aby oswoić dziecko z gabinetem. Zabieg lakowania jest bezbolesny, a wykonany przez stomatologa z przygotowaniem dydaktycznym sprawi, że dziecko chętnie wróci na kolejną wizytę. Próchnica i kamień osadzają się na chropowatych powierzchniach zębów i w przestrzeniach miedzy zębami. Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd na zębach trzonowych i przedtrzonowych specjalną substancją zwaną lakiem szczelinowym. Ukształtowanie tych bruzd sprawia, że wyczyszczenie ich szczoteczką nie jest możliwe. To właśnie tu pojawiają się ogniska próchnicy. Wypełnienie tych nierówności znacznie ogranicza możliwość odkładania się resztek pokarmu, czyli pożywki dla bakterii.

Zabieg lakowania wykonuje się zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych. W pierwszej kolejności lakowaniu powinny być poddane tzw. „szóstki”, które są pierwszymi trzonowcami. Pojawiają się one jako pierwsze stałe zęby i nie poprzedza ich wypadanie mleczaków. Najlepszą ochronę pozostałych zębów daje zabezpieczenie właśnie „szóstek” w pierwszej kolejności. Oczywiście warto zalakować wszystkie boczne zęby od „czwórek” do „ósemek”. Lakowanie to szybki i prosty zabieg, który wykona każdy dentysta. Warszawa i kliniki dentystyczne znajdujące się w stolicy wykonują te zabiegi prywatnie oraz na fundusz.

One comment

  1. Zuzanna pisze:

    To naprawdę szybki zabieg, ale tak czy inaczej o zęby trzeba dbać systematycznie, inaczej nic z naszego lakowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>